Sažetak | Razvoj ruralnog turizma temelji se na održivom razvoju, odnosno na revitalizaciji već postojeće tradicijske gradnje, odnosno baštine, kojoj se daje nova turistička namjena. Budući da se na prostoru Međimurske županije nalazi značajan broj specifičnih ruralnih imanja, a ujedno je to kraj bogate tradicije, gastronomije, narodnih običaja i starih zanata, cilj završnog rada je prikazati naselje Črečan kao pogodno mjesto za razvoj ruralnog turizma.
Specifičnosti naselja Črečan odredit će mogućnosti razvoja različitih oblika ruralnog turizma. Svrha istraživanja bila je upoznati se sa sadašnjim stanjem ruralnog turizma u Međimurskoj županiji kako bi se prema prikupljenim podacima naselje Črečan moglo prikazati kao pogodno mjesto za razvoj različitih oblika ruralnog turizma.
Međimurje je bogato turističkim potencijalima, kulturnom baštinom i narodnim običajima koji čine atraktivnu osnovu za daljnji razvoj ruralnog turizma. Spomenici prošlosti i narodna baština (narodne nošnje, maske, običaji, proštenja i jela) su važne atrakcije za turiste i privlače iz godine u godinu sve više turista. Zadnjih desetak godina u Međimurju, zahvaljujući spajanju tradicije i kulture, ulaganju kapitala najviše u obnovu starih kuća tzv. kleti, polako se stvaraju temelji za razvoj različitih oblika ruralnog turizma u Međimurskoj županiji.
Črečan se nalazi ispod brežuljaka gornjeg Međimurja na sjeverozapadu općine Nedelišće. Ima oko 450 stanovnika u 130 domaćinstava. Prosječna ocjena ambijentalnosti i izvornosti mjesta Črečan iznosi 3,55, što znači da analizirano naselje ima potencijale za razvoj ruralnog turizma. Potencijali se nalaze u postojećim atrakcijama mjesta kao što su očuvanost prirode, tradicionalnih kuća i gospodarskih objekata, postojeće udruge, brojne mogućnosti stanovništva za bavljenje sportom te sugrađanin Josip Vrhovski poznat u glazbenom svijetu. Stoga su spomenuti potencijali odličan preduvjet razvitka nekoliko oblika ruralnog turizma: sportsko-rekreativnog, kulturnog i ribolovnog turizma. |