Abstract | Crni kim (Nigella sativa L.) je jednogodišnja zeljasta biljka. Uspravne stabljike i vrlo razgranata. Visine je 20-50 cm. Ima linearne, tanke neparnoperaste listove sivo zelene boje. Cvjetovi su blijedo plavi do bijeli, nježni. Sadrži 5-7 latica širine 2,5 cm. Tučak se sastoji od velikog broja oplodnih listića koji se razviju u plod. Odlikuju se pojavom nektara. Plod je kapsula, odnosno tobolac sa 3-7 folikula ispunjenih sjemenkama. Sjemenke su crne ili blijedo sive užlijebljene površine i s masno bijelom unutrašnjosti. Veličine 1-5 mm. Potječe iz semiaridnih i aridnih područja i najčešća su joj staništa tla narušene strukture. Uzgaja se u Egiptu, Jordanu, Pakistanu i sve više u Turskoj.
Koristi se odavno kao začin za aromatiziranje jela i u pripremi kolača. Kao začin značajan u pripremi juha, salata i drugih jela. Sadrži eterično ulje karakterističnog mirisa kupine koje se koristi u izradi parfema i mirisa. U medicini se crno sjeme koristi kao lijek za vrtoglavicu, amneziju, zubobolju, alergije, akne, kožne bolesti, protuotrov za ugrize, sterilitet, tretman za bubrežne probleme, bol u želucu, poremećaje u radu srca, poboljšanje cirkulacije, lijek za migrenu i proljev.
Cilj ovog istraživanja je bio utvrditi utjecaj podrijetla sjemena na morfološke karakteristike Nigella sativa L. (crnog kima). Pokus je postavljen 18. travnja 2016.godine. Sjetva je obavljena u dvije varijante i tri ponavljanja. Varijante obuhvaćaju sjeme crnog kima iz različitih geografskih područja (Hrvatska i Turska).
Od samog nicanja redovito su praćene faze rasta i razvoja biljaka. Od sjetve sve do nicanja biljaka kontinuirano je vršeno zalijevanje. Okopavanje je izvođeno po potrebi ovisno o brzini porasta korova, sedam puta do berbe tobolaca. U fazi formiranja tobolaca izvršeno je označavanje po 10 biljaka na gredici i mjerenje morfoloških karakteristika (visine, broja grana i broja tobolaca). Osim morfoloških mjerenja provedeno je ispitivanje parametara kvalitete sjemena (masa 1000 sjemenki, klijavost, energija klijavosti, zdravstveno stanje i vlaga) 17. kolovoza 2016. godine.
Prema svim tim ispitivanjima vidljivo je da vrsta Nigella sativa L.- Hrvatska nešto višeg vegetativnog rasta , dok je vrsta Nigella sativa L. – Turska bujnija, odnosno većeg broja grana i tobolaca. |